زنده‌گی‌نامه داکتر حمدالله محب، مشاور امنیت ملی

داکتر حمدالله محب، دیپلمات افغان و از اعضای ارشد دولت جمهوری اسلامی افغانستان است که از اگست ۲۰۱۸ به این‌سو به عنوان مشاور امنیت ملی دولت جمهوری اسلامی افغانستان ایفای وظیفه می‌کند.

داکتر محب با آغاز کارش به صفت مشاور امنیت ملی اصلاحات گسترده‌ای را در سکتور امنیتی به میان آورد.

افزایش هماهنگی میان نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، تقویت رهبری و قوماندانی در سطوح مختلف، معرفی کادرهای متخصص و متعهد در نهادهای امنیتی و دفاعی، مدیریت بخش‌های مالی و تخنیکی سکتور امنیتی در جهت تسریع عرضه خدمات، مبارزه و ریشه‌کن کردن فساد از مواردی بود که آقای محب بیشتر روی آن‌ها تمرکز کرده است.

در نتیجه اصلاحات در بخش‌های سکتور امنیتی افغانستان، در صف مبارزه نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در میدان‌های نبرد مؤثریت ایجاد شد و توانایی‌ها در سکتور امنیتی نیز افزایش یافت.

آقای محب از ماه سپتمبر سال ۲۰۱۵م تا ماه اگست سال ۲۰۱۸م سفیر افغانستان در ایالات متحده امریکا بود که در جریان ماموریتش وظایف مفید و سودمندی را انجام داد. داکتر محب حین اجرای ماموریتش به حیث سفیر افغانستان در واشنگتن، نیز سفیر غیر مقیم در مکسیکو، جمهوری دومینیکن، ارجنتاین و کولمبیا هم بود.

داکتر محب در دوره ماموریت خود به عنوان سفیر، نقش محوری در توسعه و تقویت روابط استراتژیک بین افغانستان و ایالات متحده ایفا و بر اساس منافع و فرصت‌های مشترک، به هدف تقویت همکاری‌های امنیتی، مبارزه با تروریزم، توسعه اقتصادی، مبارزه با فساد، تقویت معارف و تعامل با مردم تمرکز کرد.

داکتر محب با نهادهای مختلف امریکا از نزدیک کار و فعالیت داشت و در تطبیق استراتیژی دونالد ترامپ برای جنوب آسیا که در سپتمبر سال ۲۰۱۷ اعلام شد، در مسایل افغانستان در بحث و مناظره‌های پالیسی‌محور نقش فعال داشته باشد و در تعریف روایت جدید افغانستان هم‌چون دموکراسی جوان، واقعیت‌های افغانستان جدیدی را منعکس سازد که در مسیر صلح و خودکفایی ادامه دارد.

آقای محب، پیش از ماموریت سفارت، به صفت معاون ریاست دفتر جمهوری اسلامی افغانستان ایفا وظیفه می‌کرد.

وی تحصیلات خویش را در سطح ماستری و دوکتورا در دانشگاه/ پوهنتون برنل بریتانیا به پایان رسانید و به زبان‌های پشتو، دری و انگلیسی فصیح سخن می‌رانَد و به زبان اردو/هندی نیز تسلط کامل دارد.